Skip to main content

Sesja ciążowa – jak się do niej przygotować, by stała się wyjątkową pamiątką? 


Blog PL

Ciąża to niepowtarzalny czas w życiu każdej kobiety i wyjątkowy temat dla fotografii. I chociaż niektóre przyszłe mamy nie czują się w tym stanie zbyt atrakcyjnie, to zapewniam, że każda z nich jest dla mnie fascynująco piękna, silna i wspaniała. Ciąża to również taki okres, który warto wspominać, by móc opowiadać o nim przyszłym dzieciom, a nawet wnukom. Właśnie z tego powodu warto robić sobie zdjęcia w ciąży, a jeszcze lepszym pomysłem będzie profesjonalna sesja ciążowa, która pozwoli wyłonić to, co najpiękniejsze w tym stanie i w przyszłej mamie. Jeśli spodziewasz się dziecka lub po prostu interesuje Cię temat sesji brzuszkowych, zapraszam serdecznie do lektury wpisu, w którym znajdziesz przydatne informacje na temat organizacji takiej pamiątki.

Sesja w ciąży - w którym miesiącu się na nią zdecydować?

Kiedy jest najlepszy moment na sesję w ciąży?

Z własnego doświadczenia wiem, że najlepszym momentem na wykonanie sesji ciążowej jest okres od 28 do 34 tygodnia ciąży. Wcześniej brzuszek nie zawsze będzie widoczny, a często kilkugodzinna sesja przed samym porodem to zbyt duży wysiłek dla wielu przyszłych mam. Najważniejsze jest jednak to, jak czuje się przyszła mama i czy jest w stanie pozować z przyjemnością i bawić się tym wyjątkowym dniem. Muszę jeszcze dodać, że na sesję brzuszkową warto umówić się odpowiednio wcześniej, by znaleźć wolny termin w często napiętym grafiku fotografa.

Co ubrać na sesję brzuszkowa?

Wiele przyszłych mam, które decydują się na sesję ciążową, ma spory problem z wyborem stylizacji. Osobiście uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest po prostu wybór ubrań, w których dobrze się czujemy. Moi klienci fotografowani są we własnych ubraniach, jednak zawsze podpowiadam, że warto wybrać stylizację lekką, naturalną, która pięknie współgra z plenerem lub z naturalną sesją w studio. Sesja w ciąży ma być przede wszystkim dobrze spędzonym czasem i miłą pamiątką na lata!

Jednym z najczęstszych wyborów kobiet w ciąży jest zwiewna sukienka lub długa koszula. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zestaw: biała koszula oversize (np. ukradziona z szafy męża), jeansy lub ogrodniczki i bose stopy. Nigdy nie starajmy się na siłę „przebierać” w eleganckie kreacje, w których większość mam z dużym brzuszkiem czuje się źle. To Twoja sesja zdjęciowa i to Ty masz się sobie podobać!

Sesja brzuszkowa w plenerze/w studio

Czy na sesji ciążowej trzeba mieć makijaż i ułożoną fryzurę?

Wizyta u makijażystki oraz fryzjera przed sesją nie jest wymagana, jednak warto zadbać nie tylko o dobry nastrój, ale również o swój wygląd. Wybierz swoja ulubioną fryzurę i postaw na lekki, nieprzytłaczający makijaż. Wizyta u profesjonalnej makijażystki na pewno nie będzie złym rozwiązaniem, o ile sama dobrze się z nim czujesz.

Czy sesja ciążowa w plenerze to dobry pomysł?

Sesja brzuszkowa w plenerze to piękna pamiątka, o ile wybierzemy odpowiednie miejsce, a pogoda nie zaskoczy nas nagłym deszczem. Nie oznacza to oczywiście, ze zdjęcia muszą być zrobione w oszałamiającej i niespotykanej lokalizacji. Wystarczy kawałek ładnej zieleni, las lub brzeg jeziora, by wyczarować piękne kadry, jak z filmu.
Wśród najczęściej wybieranych lokacji na sesję ciążową w plenerze mogę wymienić:

  • kwitnącą łąkę lub sad,
  • las,
  • plażę,
  • brzeg jeziora,
  • zagajnik.

Przy wyborze idealnego miejsca warto mieć na uwadze charakter sesji oraz osobiste upodobania przyszłej mamy, tak by zdjęcia wypadły jak najbardziej naturalnie. Czasami wystarczy ścieżka w lesie lub na polanie, by stworzyć najpiękniejszą sesję brzuszkową.

Sesja ciążowa w plenerze

A może sesja brzuszkowa w studio?

Alternatywą dla sesji w plenerze będzie sesja studyjna. Jej niewątpliwym atutem jest możliwość wykonania zdjęć w każdą pogodę, a z własnego doświadczenia mogę dodać, że wiele pań woli kameralne studio, niż plener, w którym może zobaczyć je każdy przechodzień. Sesja ciążowa w studio to również szansa na uzyskanie możliwie jak najbardziej realnych kadrów i wydobycie prawdziwego ciepła i piękna ciąży. Najbardziej przemawia do mnie sesja w stylu lifestyle, czyli bardzo naturalne zdjęcia, odzwierciedlające charakter przyszłej mamusi.

Sesja ciążowa z mężem w studio

Sesja ciążowa z mężem czy nie?

To, czy partner będzie widoczny na zdjęciach ciążowych, zależy jedynie od przyszłych rodziców. Osobiście znam wielu panów, którzy nie czują się swobodnie przed aparatem i nie chcą brać udziału w takich sesjach. I to jest ok, w końcu wymuszone miny i stres, uwiecznione przez aparat nie wyglądają dobrze.

Mogę jednak podpowiedzieć, że z reguły panowie, którzy decydują się przełamać swój strach i wstyd wypadają na zdjęciach fantastycznie! Taki udział przyszłego taty w sesji to również ogromne wsparcie dla przyszłej mamy. Wspólne zdjęcia będą również piękną pamiątką, która po wielu latach nabierze szczególnego znaczenia. Jedyne, o czym musi pamiętać tata biorący udział w sesji to dużo uśmiech i stylizacja dopasowana do tego, co postanowiła założyć mama.

Sprawdź moje portfolio sesji ciążowych w plenerze jak i w studio — zainspiruj się!

Ile kosztuje sesja ciążowa?

Każdy fotograf ma własny cennik uzależniony najczęściej od liczby godzin spędzonych na wykonywaniu zdjęć oraz ilości obrobionych zdjęć, które oddajemy klientowi. W moim studio istnieje możliwość wykupienia dwóch rodzajów sesji ciążowych:

1. SESJA MINI
czyli 1 godzina zdjęć, 10 wybranych ujęć w postaci dużych plików cyfrowych i odbitek 15 × 23 cm, w cenie 500 zł. Istnieje również możliwość dokupienia dodatkowych zdjęć cyfrowych w cenie 50 zł.

2. SESJA DUŻA
czyli 2 godziny zdjęć i aż 30 wybranych ujęć w postaci dużych plików cyfrowych oraz 20 odbitek 15 × 23 cm w cenie 800 zł. Tu również istnieje możliwość dokupienia zdjęć cyfrowych w cenie 50 zł.

Wybór sesji ciążowej to zawsze dobra decyzja, którą będziemy wspominać przez lata. Naturalne kadry i prawdziwy blask bijący od przyszłej mamy to coś niepowtarzalnego, co warto uwiecznić dla swoich dzieci oraz wnuków. Serdecznie zapraszam do zamówienia sesji, razem stworzymy coś pięknego!

Zapoznaj się z moją ofertą oraz cennikiem sesji w ciąży i rodzinnych — spotkajmy się
na wspólnej sesji ciążowej!