Skip to main content

Reportaż ślubny w pytaniach i odpowiedziach


Reportaże ślubne

Jeden z tych elementów organizacji dnia ślubu i wesela, który musi być przemyślany i odpowiednio dobrany – to dobry fotograf oraz reportaż ślubny na miarę Waszych potrzeb i marzeń. Zanim dokonacie wyboru, zanim podejmiecie ostateczną decyzję – z pewnością przyjdzie Wam do głowy wiele pytań.

W tym tekście postaram się na te najczęstsze z nich, możliwie wyczerpująco odpowiedzieć. Mam ogromną nadzieję, że wesprze to Was w tym kluczowym momencie i przybliży do najlepszej decyzji.

Jak przekonać się, że dany fotograf jest odpowiednim wyborem właśnie dla nas? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Przede wszystkim: portfolio. To pierwszy sygnał dla nas, czy idziemy w dobrym kierunku w naszych poszukiwaniach? Portfolio pomaga nam poznać (choćby wstępnie) styl fotografa i jego zdjęć. Widzimy wówczas: czy jest to spójne z naszymi preferencjami? Czy takie zdjęcia nam się zwyczajnie podobają? Czy właśnie takie chcemy mieć ze swojego ślubu? Kolejna istotna kwestia to kontakt i relacja. Czy fotograf zrobił na nas dobre pierwsze wrażenie? Czy dobrze nam się z nim rozmawia? Mówiąc absolutnie najprościej: czy nadajemy na tych samych falach?

Reportaż ślubny w pytaniach i odpowiedziach

Co powinna zawierać umowa z fotografem?

Wszystko. Tutaj akurat wychodzę z założenia, że w umowie musi zostać zawarte absolutnie wszystko. Data, miejsce, godziny pracy, ilość zdjęć, termin oddania materiału, koszty pokrywane przez Parę Młodą, każdy najmniejszy detal. Im więcej szczegółów na piśmie, tym spokojniejsza głowa obu stron.

Reportaż ślubny w pytaniach i odpowiedziach

Czy powinniśmy narzucać fotografowi konkretne kadry?

Nie da się zaprojektować całego reportażu z góry. Każda uroczystość to zupełnie odrębna historia, to żywioł. Część ujęć powstaje zupełnie spontanicznie. Nic nie stoi na przeszkodzie jednak temu, żeby wskazać fotografowi te szczególnie pożądane. Musimy mieć zawsze na uwadze to, że nikt nie czyta nam w myślach. Dopóki nie wypowiemy swoich życzeń na głos, nikt ich nie pozna. Lista tych ujęć, które są dla nas ważne – to świetny pomysł. Warto ją stworzyć i przedstawić swojemu fotografowi.

Reportaż ślubny w pytaniach i odpowiedziach

Czy mini-sesja w dniu ślubu to dobry pomysł?

To zależy przede wszystkim od Waszych potrzeb i preferencji. Taka sesja ma dużo plusów, najistotniejszym jednak są bez wątpienia emocje. W dniu uroczystości – emocje są jeszcze świeże, co bardzo łatwo uchwycić na zdjęciach. Sesja w innym terminie, nie oddaje już ich w takim samym stopniu. Między innymi dlatego warto przemyśleć tą opcję.

Reportaż ślubny w pytaniach i odpowiedziach

Czy fotograf odda nam wszystkie zdjęcia, również te bez obróbki?

To pytanie pojawia się dość często. Odpowiedź jednak jest prosta: absolutnie nie. Żaden profesjonalny fotograf – nie odda materiału, który nie został odpowiednio przygotowany. Ilość otrzymanych zdjęć (ustalona w umowie) musi więc Was satysfakcjonować, nie ma mowy o dodatkowych partiach, tych bez obróbki. Dla wielu jest to niezrozumiałe, często pojawia się zarzut: a co im szkodzi? Fotograf jako twórca, podpisuje się pod swoim utworem, czyli w tym wypadku zdjęciami. A logiczne jest, że żaden twórca nie chciałby podpisywać się pod czymś niedokończonym lub nieudanym. Prościej wyjaśnić już się chyba nie da. ????

Reportaż ślubny w pytaniach i odpowiedziach

I tyle. To te najczęściej zadawane pytania, na które odpowiedzi można udzielić w formie dość krótkiej i konkretnej. Wszelkie pozostałe niejasności i kwestie, staram się na bieżąco omawiać w odrębnych artykułach. Mam nadzieję, że reportaż ślubny niebawem nie będzie miał przed Wami już żadnych tajemnic!

Jeżeli chcecie zobaczyć reportaż z wesela to zapraszam tutaj!